19 września

Dziś na zajęciach czytelniczych dzieci słuchały opowiadania Adama Bahdaja  pt. „Najpiękniejsza fotografia”.  Jego główną bohaterką jest żyrafa Ra-Fa-Nu, która  należała do wyjątkowej rodziny żyraf. Jej szyja była tak długa, że wzrostem przewyższała baobab.

W zakładce EDUGRY/RÓŻNE - tematyczna układanka.

 

CZY WIESZ, ŻE?

BAOBAB  to długowiecznie drzewo liściaste. Może osiągnąć wysokość nawet 25 metrów. Grubość  pnia osiąga szerokość od 7-11 metrów średnicy. Tam baobab gromadzi zapas wody. Drzewa te występują w  północno - wschodniej, centralnej i południowej Afryce, oraz w północno-zachodniej Australii. Najwięcej rośnie ich na Madagaskarze.

3,10,17  października

Na zajęciach czytelniczych dzieci słuchały fragmentów książki Miry Lobe "Babcia na jabłoni." Jej autorka urodziła się 17 września 1913 roku w Gorlitz jako Hilde Mirjam Rosenthal. W 1936 wyjechała wraz z rodziną do Palsetyny. Pisanie rozpoczęła w 1943 roku będąc w ciąży z córką Claudią. W 1951 roku przeniosła się z mężem do Wiednia, a stamtąd kilka lat później, do Niemiec. W 1958 roku otrzymała nagrodę austriackich dzieci za książkę "Titi im Urwald" ("Titi w dżungli").

w zakładce EDUGRY/RÓŻNE - gra "Bajki naszych babć"

CZY WIESZ, ŻE?

Piętrowy autobus "AEC Routemaster" uważany jest za symbol i ikonę Londynu. Wygląd i funkcjonalność autobusu przysporzyła mu dużą popularność wśród londyńczyków i turystów. Jego głównymi  zaletami jest tylne wejście w rodzaju rampy oraz obecność konduktora. Tylna rampa pozwala dużej ilości pasażerów na wsiadanie i wysiadanie nie tylko na przystankach, ale również podczas postoju na światłach lub w czasie powolnej jazdy w korku.

Pewnego dnia babcia i Andy udali się na step łapać dzikie konie. Andy marzył o koniu karym, a babcia o białym. Zobacz jakiej jeszcze maści może być końska sierść.